Darmowy migowy

Od sierpnia 2015 roku Wielkopolska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym organizuje w Poznaniu bezpłatne warsztaty języka migowego dla początkujących.

Najbliższe bezpłatne warsztaty w Poznaniu z języka migowego dla początkujących planowane jest na styczeń 2018 roku. Najprawdopodobniej któryś poniedziałek :) . Termin podany na początku stycznia.

 


Ostatnio odbyły się warsztaty z języka migowego:

„Dobrze Migamy – bezpłatne warsztaty dla początkujących”
Dobra Kawiarnia (ul. Nowowiejskiego 15)
13.11.2017 r. (poniedziałek)
godz. 17:00-19:00
zapisy do 10.11.2017 r. e-mail: jkowalski@tpg.org.pl w temacie: DOBRZE MIGAMY
Link do wydarzenia (otwiera się w nowej karcie):
https://www.facebook.com/events/166320497288990/

— 

3 października. Schron Kultury Europa, ul. Rolna 24, Poznań.
Warsztaty skrócone (1,5h), 18:30-20:00
https://www.facebook.com/events/118272428888310

Zajęcia są bezpłatne! Prosimy o potwierdzenie obecności pod adresem e-mail: skeuropa@o2.pl

18 września 2017 r. Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska,
ul. św. Marcin 75 (wejście w bramie),
godz. 17:17 – 20:17
Wstęp wolny, bez zapisów. Wydarzenia w ramach Międzynarodowego Tygodnia Głuchych oraz 7. Poznańskiego Tygodnia Organizacji Pozarządowych.
https://www.facebook.com/events/171474733423987/

—-

Sierpniowe warsztaty będą więc na swój sposób wyjątkowe.

W tym miesiącu mijają dwa lata od kiedy prowadzimy comiesięczne bezpłatne lekcje języka migowego w Tandemie. Historia zatacza krąg, moglibyśmy z tej okazji cieszyć się i wspólnie świętować. Niestety, to nasze ostatnie warsztaty w Tandem Pubie/ Tandem Studio, z powodu czego nam ogromnie przykro. Nie mamy wpływu na te okoliczności, jednak postaramy się, aby mimo to nasze warsztaty odbywały się gdzieś w Poznaniu.
Przez kilka ostatnich miesięcy powtarzały się pytania, czy planujemy kontynuację podstawowych zajęć. Postanowiliśmy więc przygotować specjalne warsztaty, podczas których będzie więcej dialogów i nowe znaki. Nie będzie nauki alfabetu, podstawowego słownictwa, a jedynie szybka powtórka.
Zachęcamy szczególnie osoby, które już wcześniej uczestniczyły w naszych zajęciach, kiedyś brały udział w fakultetach, kursach, warsztatach z j. migowego i chcą odświeżyć sobie wiedzę i nauczyć się nowych znaków. Luźna i sympatyczna atmosfera pozostaje bez zmian.
Zapraszajcie znajomych, lajkujcie i wbijajcie do Tandemu!
Nie ma zapisów, ale kto pierwszy, ten ma lepszą miejscówkę
28 sierpnia 2017 r.
godz. 17:17 do… kto to wie 😉 Jeśli macie pytania śmiało piszcie na jkowalski@tpg.org.pl lub na fb.com/TPGwielkopolska

 Wil.Da.Się : Język Migowy : 04/08/2017
W ramach Centrum Inicjatyw Lokalnych „WIL.DA.SIĘ” zapraszamy na kolejne zajęcia języka migowego na poziomie podstawowym.

Zainteresowani uczestnicy będą mieli możliwość poznania podstawowych zwrotów w języku migowym. Każdy kto przyjdzie będzie wiedział jak się przywitać, jak komuś podziękować, pozna zwroty grzecznościowe, a także pozna literki, które będziemy pokazywać za pomocą naszych dłoni. Zapewne prowadzący odpowiedzą również na inne nurtujące pytania uczestników (jeśli takie się pojawią).

Zajęcia poprowadzi Jacek Kowalski wraz z Agnieszką Misiewicz z Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym ( www.facebook.com/tpgwielkopolska/ ).
————-

Tytuł wydarzenia: Język migowy – zajęcia na poziomie podstawowym
Termin: 04.08.2017, g. 18:00-19:30
Miejsce: Schron Kultury Europa, ul. Rolna 24 w Poznaniu (wejście od strony podwórza)

Zajęcia są bezpłatne! Prosimy o potwierdzenie obecności pod adresem e-mail: skeuropa@o2.pl

LINK do wydarzenia na https://www.facebook.com/events/499007063781329

 

Tandem STUDIO (obok TandemPub)
ul. Gwarna 9
26 czerwca 2017 r. (poniedziałek)
godz. 17:17 (bez zapisów, warto przyjść wcześniej, by zająć dobre miejsce, zamówić coś do jedzenia/picia ;) )
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1220754894720799 

damowy-migowy-tandem-pub-czerwiec2017--m

DARMOWY MIGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Tandem STUDIO (obok TandemPub)

ul. Gwarna 9
26 czerwca 2017 r. (poniedziałek)
godz. 17:17 (bez zapisów, warto przyjść wcześniej, by zająć dobre miejsce, zamówić coś do jedzenia/picia ;) )
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1802610290053242

—-

SKOGN - Sposoby Komunikacji Osób Głuchoniewidomych. Darmowe warsztaty w Dobra Kawiarnia w Poznaniu, 28.06.2017

SKOGN – Sposoby Komunikacji Osób Głuchoniewidomych. Darmowe warsztaty w Dobra Kawiarnia w Poznaniu, 28.06.2017

Zapraszamy na szczególne warsztaty! Będziemy starać się przełamać barierę niewiedzy o SKOGN czyli Sposobach Komunikacji Osób Głuchoniewidomych. Uczestnicy poznają w pigułce specyfikę tej niepełnosprawności, metod porozumiewania się, rady jak im pomóc oraz nauczą się alfabetu Lorma!
28 czerwca (środa) godz. 17:00-18:30
Warsztaty są bezpłatne! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 27 czerwca do godz. 12:00.
Chętnych proszę o wysłanie mejla pod adres: jkowalski@tpg.org.pl w temacie SKOGN.

Zajęcia prowadzą Jacek Kowalski i Agnieszka z Wielkopolskiej TPG.

Wydarzenia odbędzie się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych.

 

Chce wiedzieć o kolejnych bezpłatnych z języka migowego?
Zapisz się na darmowy newsletter: jkowalski@tpg.org.pl w temacie wpisujcie:  newsletter

Dlaczego za darmo i dlaczego w pubie/ kawiarni?

Jesteśmy przekonani, że warto znać język migowy, dlatego chcemy aby jak najwięcej osób go poznało. Nie każdy od razu chce się zapisywać na kurs, dlatego stwarzamy możliwość zapoznania się z jego podstawami, jak również z kulturą Głuchych, zachęcając do dalszego jej zgłębiania. Przy okazji uczestnicy dowiadują się, że istnieją osoby głuchoniewidome, ponieważ świadomość o głuchoślepocie jest cały czas mała wśród społeczeństwa.
W „Tandem Pubie„, a ostatnio w większej przestrzeni „Tandem Studio” (ul. Gwarna 9 w Poznaniu) można nauczyć się języków obcych oraz poznać wiele ciekawych osób z całego świata. Pomyśleliśmy, że to dobre miejsce, by na luzie, przy soczku zachęcić do poznania także języka migowego. Tandem Pub i Tandem Studio niestety zostało zamknięte we wrześniu 2017 roku.
Z okazji pierwszych urodzin „Dobrej Kawiarni”  (ul. Nowowiejskiego 15 w Poznaniu) sprawiliśmy prezent w postaci balonowych kwiatów oraz lekcji języka migowego. To wyjątkowe  miejsce na mapie naszego miasta, otwarte nie tylko dla osób z niepełnosprawnością. Myślimy, że warto otworzyć się i łamać bariery komunikacyjne, dlatego od września 2016 roku rozpoczynamy spotkania również w „Dobrej”.

Dlaczego warto? Jak małymi krokami zmieniamy świat…

Całkiem duże zainteresowanie spotkaniami, żywe reakcje uczestników utwierdzają nas w przekonaniu, że warto organizować kolejne darmowe lekcje z językiem migowym. Przykłady?
– Jeden z uczestników, który wcześniej nie miał styczności z migowym został naszym wolontariuszem i zapisał się na kurs tego języka do jednej z poznańskich organizacji. Zdał egzamin na piątkę, przez kilka miesięcy bardzo dobrze spisywał się jako nasz wolontariusz.
– Dwie nowe wolontariuszki dołączyły do naszego zespołu od września 2016 roku, a poznaliśmy się podczas zajęć z migowego w Tandem Pub :)
– Pracowniczce Warsztatów Terapii Zajęciowej, dzięki poznanym podczas naszych spotkań znakom języka migowego, udało się z nawiązać lepszy kontakt z jednym z podopiecznych. Praca z nim jest teraz efektywniejsza.
– Spełniamy marzenia! Jedna z uczestniczek na koniec gimnazjum postanowiła, że nauczy się dwóch rzeczy – grania na bębnach i migowego. Sposobność do nauki tego języka nadarzyła się właśnie w Tandem Pubie. Była już na kilku spotkaniach i nie wygląda na to, żeby chciała sobie odpuścić ;)
– Wieczory z językiem migowym są dla wielu osób okazją do powtórki znaków, których nauczyli się kiedyś podczas kursów. Niektórzy dzięki spotkaniom odkrywają język migowy na nowo. Ucząc się tylko Systemu Językowo-Migowego (SJM) nie znali wcześniej gramatyki Polskiego Języka Migowego, którą choć w niewielkim stopniu staramy się przybliżyć.

Czego uczymy się na wieczorach z językiem migowym?

Podstaw języka migowego. Każde spotkanie rozpoczynamy od nauki alfabetu, znaków przydatnych w pierwszym kontakcie z osobą niesłyszącą oraz ciekawostek na temat kultury Głuchych. Następnie ćwiczymy komunikację w krótkich dialogach. Atmosfera jest luźna i sympatyczna, a nauka przeplatana jest anegdotami oraz przykładami. Każde spotkanie jest dla nas inspirujące, dlatego formuły spotkań są modyfikowane i dodawane są nowe elementy, jak nauka alfabetu Lorma, miganie piosenki czy gra w Scrabble w języku migowym.
Chcemy, aby osoby, które uczestniczyły w spotkaniach już kilkukrotnie mogły się rozwijać i poszerzać zakres znaków. Dlatego od lutego 2016 roku rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań: „Wieczory tematyczne w języku migowym”. Każdy wieczór to nowy temat i nowe znaki. To dobre uzupełnienie dla tych, którzy kiedyś uczyli się języka migowego, ale ci, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności – również skorzystają :) Jak do tej pory odbyły się dwa takie spotkania o tematach „W Pubie” oraz „W domu”. Gdy tylko czas nam pozwoli na kolejne spotkania tematyczne na pewno Was poinformujemy (warto zapisać się na nasz newsletter oraz polubić nas na Facebooku).

alfabet-polskiego-jezyka-migowego-tpg-gluchoniewidomi-poznan-pjm-glusi


Pobierz alfabet Polskiego Języka migowego we wersji do druku.
wersja PDF (1,46 MB) LINK
wersja JPG (784 kb) LINK alfabet-polski-jezyk-migowy-pjm-daktylografia-dowydrukowania-jpg

Jak często odbywają się spotkania?

Spotkania odbywają się raz na miesiąc, w soboty lub niedziele o godz. 17:17 w Tandem Pubie przy ul. Gwarnej 9 w Poznaniu. Od jesieni 2016 roku także w Dobrej Kawiarni przy ul. Nowowiejskiego 15, w poniedziałki o godz. 17:00
Informacje o spotkaniach są publikowane na Facebooku Tandem Pub/ Dobra Kawiarnia  oraz na naszym @TPGWielkopolska z około tygodniowym wyprzedzeniem.

Jak to właściwie się zaczęło?

Organizowana w Poznaniu przez TPG nauka migowego rozpoczęła się od inicjatywy koordynatora wolontariatu Wielkopolskiej Jednostki TPG, Jacka Kowalskiego. W czasach, gdy jeszcze nie mieliśmy własnego lokalu, nauczał swoich wolontariuszy języka migowego w różnych miejscach: w parku przed Teatrem Wielkim, też w Centrum Kultury Zamek, a nawet w McDonaldzie przy Okrąglaku (!). Kończąc kolejne kursy języka migowego, zdobywając kolejne doświadczenia i kwalifikacje postanowił, że pójdzie krok dalej i będzie nauczał także poznaniaków. Idea Tandem Pubu otwartości na naukę różnych języków spodobała się JacKowi, zaproponował by prowadzić tam cykliczne lekcje migowego. Długo nie czekał na odpowiedź :) Ze wsparciem Agnieszki Misiewicz – Tłumacza Języka Migowego i wolontariuszki TPG wspólnie przygotowują kolejne spotkania.

O prowadzących:

Agnieszka Misiewicz – Wolontariuszka Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, trenerka i tłumaczka języka migowego, związana także z Towarzystwem Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”. Na co dzień pracuje w Teatrze Polskim w Poznaniu, współtworzyła też m.in. spektakle z udziałem Głuchych w Nowym Teatrze w Warszawie, uczyła migać aktorów wrocławskiego teatru Układ Formalny, tłumaczyła spektakle. Właśnie w teatrze rozpoczęła się jej przygoda z językiem migowym – uczestniczyła w produkcji „Parsifala” w poznańskim Teatrze Wielkim, w którym główny bohater posługiwał się tym pięknym językiem. Zachwycona jego performatywnością, zaczęła współpracę z Migaj.eu przy organizacji pierwszego w Europie koncertu w polskim i amerykańskim języku migowym. Później odbyła kurs wykładowców języka migowego, a na początku 2015 roku trafiła do TPG i… tak już zostało! :)

Jacek Kowalski – Koordynator wolontariatu w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Tłumacz-Przewodnik osób głuchoniewidomych, wolontariusz, wykładowca i tłumacz języka migowego, instruktor alternatywnych metod komunikacji osób głuchoniewidomych. Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jego przygoda z językiem migowym rozpoczęła się w szkole podstawowej gdy dostał karteczkę z alfabetem polskiego języka migowego i wraz z koleżanką literował na lekcjach. Niestety do czasu, aż nauczyciel techniki stwierdził, że go obgaduje i zabronił migać. To jednak nie zniechęciło JacKa. Mimo, że nie ma w rodzinie G/głuchych, niewidomych ani głuchoniewidomych to zainteresowanie osobami z niepełnosprawnością gdzieś w nim siedziało. Gdy miał okazję uczestniczyć w kursie Systemu Języka Migowego, podjął wyzwanie i szło mu, mówiąc nieskromnie, bardzo dobrze ;) Po studiach brakowało mu kontaktu z Głuchymi, rozpoczął więc kilkumiesięczny wolontariat w Polskim Związku Głuchych. Po PZG w 2011 roku zgłosił się jako wolontariusz do Wielkopolskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, gdzie złapał bakcyla i nie chce go opuścić do tej pory. Ba! Nawet owy bakcyl rośnie w siłę ;) W kolejnych latach zakończył kolejne stopnie Polskiego Języka Migowego, kurs wykładowcy – trenera języka migowego. Lubi ten język, opowiadać o nim, o głuchoniewidomych i przede wszystkim lubi ludzi, dlatego chce szerzyć tę wiedzę wśród jak największego grona osób. Niektórzy nazywają to pasją. I tak oto zrodził się w jego głowie pomysł na darmowy migowy w Poznaniu.
Na co dzień pracuje w agencji reklamowej ReklamowyGadzet.pl, a wolne chwile wypełnia na działania w TPG.
migowy-tandempub-selfie

O wieczorach z językiem migowym w Tandem Pubie napisał:
portal LepszyPoznan.pl – LINK
Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych Pion.pl – LINK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s